2022 September Spring Show Results

Congratulations to all the prize winners and a big thank you to all who attended and helped with the event.

Grand Champion Spec Herberton x Daylight Moon Greg Knight
Reserve Champion Spec Mt Larcombe Gold x Kroombit Gold Greg Knight
Champion Hybrid Dock Jiggi “Best Blue” x Striolata “Neville” Greg Knight
Champion Species Spec Herberton x Daylight Moon Greg Knight
Champion Native Clatifolia Richard Dimon
Champion Novice/ Intermediate Spec Windermere Adrian O`Malley
Specimen Orchid Spec Windermere x Daylight Moon Arthur Smyrnios

 

Class 1a Dendrobium Speciosum Complex Cream 1st Spec Herberton x Daylight Moon Greg Knight
2nd Spec Windermere x Daylight Moon Arthur Smyrnios
Class1b White 1st Spec National White Greg Knight
2nd Spec Unknown Ian Lawson
Class1c Gold/Yelleow 1st Spec Mt Larcombe Gold x Kroombit Gold Greg Knight
2nd Spec Kroombit Gold x Kroombit Tops Ian Lawson
Class 2 Dendrobium Kingianum 1st Den Unknown Ian Lawson
2nd Den Unknown Ian Lawson
Class 3 Dendrobium Rhizobium Species 1st Dock Teretifolia Ian Lawson
2nd No Entry
Class 4 Dendrobium Rhizobium Hybrid 1st Doch Jiggi “Best Blue” x Striolata “Neville” Greg Knight
2nd Dock Australian Kayla Ian Lawson
Class 5 Dendrobiun Species Other 1st Aemulum Noel Bates
2nd Den Delicatum Richard Dimon
Class 6 Dendrobium Primary Hybrid 1st Spec Moonmere x Yondi Tina Gold Arthur Smyrnios
2nd Den Delicatum Unknown Noel Bates
Class 7 Dendrobium Hybrid Predominantly Pink/Red 1st Den Australian Rhubarb Arthur Smyrnios
2nd Den Wayne Turville Richard Dimon
Class 8 Dendrobium Hybrid Predominantly White 1st Den Stunning x Rutherford Sunset Ian Lawson
2nd Den Wonga Noel Bates
Class 9 Dendrobium Hybrid Predominantly Yellow/Green 1st Den Duno Kayla x Cosmic Gold Ian Lawson
2nd Den Yondi Sparkle Bob Menzies
Class 10 Dendrobium Hybrid Any Other Colour 1st Den Flinders x Australian Rhubarb Pie Ian Lawson
2nd Den Den Flinders Ian Lawson
Class 11 No Entries
Class12 Dendrobium Seedling 1st Den Grace x Duno Kayla Martin Davies
2nd Den Purple Paddle Pop x Starsheen Ian Lawson
Class 13 Sarcanthinea Species 1st Sarc Falcatus Noel Bates
2nd Sarc Falcatus Ian Lawson
Class 14 Sarcanthinae Hybrid 1st Sarc Bessie x Magic Ian Lawson
2nd Sarc Bobby Dazzler Ian Lawson
Class15 Terrestrial Species 1st Clatifolia Richard Dimon
2nd Unknown Richard Dimon
Class 16 Terrestrial Pterostylis 1st Pty Baptistii Richard Dimon
2nd No Entry
Class 17 Terrestrial Species Other 1st Cyrtastylo Richard Dimon
2nd No Entry
Intermediate
Class 23 Dendrobium/Dockrillia Species or Hybrid 1st Spec Windermere Adrian O`Malley
2nd Dock Rosemary Jupp x Julie Skillicorn Adrian O`Malley
Novice
Class 25 Dendrobium/Dockrillia Species or Hybrid 1st Pty Baptistii Rhonda Jackson
A total of 100 plants were benched.
Copyright © 1996-2010 RWANOC. All rights reserved.
Based on theme by Templates Next | Powered by WordPress