2017 September Spring Show Results

Champions

 

Grand Champion Den speciosum ‘Niffty’ Don Roberts
Reserve Champion Den speciosum Curvi Windermere x Den speciosum ‘Daylight Moon’ Arthur Smyrnios
Champion Species Den speciosum ‘Niffty’ Don Roberts
Champion Hybrid Den Tyabb x Den speciosum ‘Windermere’ Arthur Smyrnios
Champion Terrestrial Pterostylis baptistii ‘Gosford’ Sandra Crosby & Tony Costa
Best Specimen Orchid Dendrobium speciosum ‘Godilocks’ x Den Curvi ‘Daylight Moon’ Sandra Crosby & Tony Costa
Best Novice (Intermediate) Orchid Dendrobium Yondi ‘Sparkle’ Bob Menzies

 

Class 1 Dendrobium Speciosum Complex A – WHITE
1st Den speciosum ‘Watellow’ x Neville Mary Anne Warner
2nd Den speciosum ‘Charlie’ Peter Brown
Class 1 Dendrobium Speciosum Complex B – CREAM
1st Den speciosum ‘Daylight Moon’ x ‘Watellow’ Don Roberts
2nd Den speciosum ‘Charlie’ Sandra Crosby & Tony Costa
Class 1c Dendrobium Speciosum Complex C – GOLD/YELLOW
1st Den speciosum ‘Niffty’ Don Roberts
2nd Den speciosum ‘Windermere’ x Den speciosum ‘Daylight Moon’ Arthur Smyrnios
Class 2 Dendrobium Kingianum
1st Dendrobium kingianum ‘Persephone’ x Den kingianum ‘Apollo’ Ian Lawson
Class 3 Dendrobium rhizobium (Dockrillia) Species
1st Dockrillia unknown Peter Brown
2nd Dockrillia schoenina Ian Lawson
Class 4 Primary Dendrobium rhizobium (Dockrillia) Hybrid
1st Den Nutmeg Ian Lawson
2nd Den racemosum x Doc hepatica Peter Farlow
Class 5 Dendrobium Species Other
1st Den tetragonum Don Roberts
2nd Den tetragonum Peter Brown
Class 6 Primary Dendrobium Hybrid
1st Den Delicatum ‘Tracy’ Don Roberts
Class 7 Other Dendrobium Hybrid Predominately Pink/Red
1st Den Desert Rose Arthur Smyrnios
2nd Den Australian Rhubarb Arthur Smyrnios
Class 8 Other Dendrobium Hybrid Predominately White
1st Den speciosum ‘Upright’ x Den Andrew Persson ’Tops’ Sandra Crosby & Tony Costa
2nd Den Andrew Persson Sandra Crosby & Tony Costa
Class 9 Other Dendrobium Hybrid Predominately Yellow/Green
1st Den Tyabb x Den speciosum ‘Windermere’ Arthur Smyrnios
2nd Den Bill Dobson ‘Jamie’ Don Roberts
Class 11 Other Dendrobium Hybrid Predominately Any Other Colour
1st Dendrobium unknown Arthur Smyrnios
2nd Dendrobium unknown Mary Anne Warner
Class 12 Dendrobium Hybrid Phalaenanthe and/or Spatulatus parentage
1st Den Avrils Gold x Den speciosum ‘Yellow’ Sandra Crosby & Tony Costa
2nd Den Issys Delight x Den speciosum ‘Yellow’ Sandra Crosby & Tony Costa
Class 13 Dendrobium Seedling
No Entries
Class 14 Sarcanthinae Hybrid
1st Sarc Melba ‘Barbara’ x Sarc Dove ‘Good’ Peter Farlow
Class 15 Terrestrial Species – Caladnia, Glossodia, Diuris, and Thelymitra
1st Diuris maculata Peter Brown
Class 16 Terrestrial – Pterostylis
1st Pterostylis baptistii ‘Gosford’ Sandra Crosby & Tony Costat
2nd Pterostylis baptistii ‘Gosford Sandra Crosby & Tony Costa
Class 17 Terrestrial Species – Other
No Entries
Class 18 Terrestrial Hybrid
No Entries
Class 19 Australian Native Cymbidium Species/Hybrid
No Entry
Class 19 Terrestrial Hybrid
No Entry
Class 20 Other Australian Native Orchid Seedling
No Entries
Class 20 Other Australian Native Orchid Seedling
No Entry
Class 21 Other Australian Native Orchid
No Entries
Class 22 Any Orchid with some Australian Orchid Ancestry (Not Eligible for Championship Classes)
1st Den Stefanie Sun Noel Bates
2nd Den Aree Crimson Mary Anne Warner
Intermediate Class 23 Dendrobium/Dockrillia Species/Hybrid
1st Den Yondi Sparkle Bob Menzies
2nd Den Andrew Persson Rhonda Jackson
Novice
No Entries
Junior
No Entries

About our Club

Interested in learning more ?
President: Don Roberts
70 Apex Ave.
Picnic Point NSW 2213
Email: ddde_roberts@hotmail.com
Tel: 61+02 9771 5474

Membership Application Form

Download our Membership Application Form
Secretary: Ian Lawson
20 Amberdale Avenue
Picnic Point NSW 2213
Email: lawsonoz@optusnet.com.au
Tel: 61 + 02 9773 6047

Copyright © 1996-2010 RWANOC. All rights reserved.
Based on theme by Templates Next | Powered by WordPress