2015 September Spring Show Results

Champions

Grand Champion

Den speciosum var curvicaule ‘Daylight Moon’

Greg Knight

Reserve Champion

Den speciosum var curvicaule ‘Misty Mountain’ x ‘Kates Special’

Crosby and Costa

Champion Hybrid

Den Yondi Sparkle ‘Elizabeth’

Harry Podobransky

Champion Terrestrial

Calochilus paluosus

Noel Bates

Best Specimen Orchid

Den speciosum ‘Kates Special’ x ‘Windermere’

Crosby and Costa

Champion Novice

Den Unknown

Rhonda Jackson

Results

Class 1 Dendrobium Speciosum Complex
(WHITE)
1st Den speciosum ‘Kates Special’ x ‘Windermere’ Crosby and Costa
2nd Den speciosum var pedunculata John English
Class 1b Dendrobium Speciosum Complex
(CREAM)
1st Den speciosum ‘Misty Mountain’ x Daylight Moon’ Greg Knight
2nd Den speciosum curvicaule ‘Daylight Moon’ Crosby and Costa
Class 1c Dendrobium Speciosum Complex
(GOLD/YELLOW)
1st Den speciosum ‘My Larcom Gold’ x ‘Kroombit Gold’ Greg Knight
2nd Den speciosum var curvecaule ‘Moggie’ Mary-Anne Warner
Class 2 Dendrobium Kingianum
1st Den kingianum (Jeckles x Valten) ‘Meisha’ Peter Gibbson
2nd Den kingianum John English
Class 3 Dendrobium Species Other
1st Den rigiolum Noel Bates
2nd Den tetragonum ‘Bellingen’ Ian Lawson
Class 4 Primary Dendrobium Hybrid
1st Den x delicatum Greg Knight
2nd Den Bardoe Rose John English
Class 5 Other Dendrobium Hybrid Pink/Red
1st Den ‘Windsor Downs’ x Ray`s Spot ‘Superb’ Peter Gibbson
2nd Den Desert Rose Owen Sutton
Class 6 Other Dendrobium Hybrid White
1st Den Andrew Pearson #1 Crosby and Costa
2nd Den Wonga ‘Rose Glow’ Owen Sutton
Class 7 Other Dendrobium Hybrid Yellow/Green
1st Den Yondi Sparkle ‘Elizabeth’ Harry Podobransky
2nd Den Yondi Sparkle Owen Sutton
Class 8 Other Dendrobium Hybrid Any Other Colour
1st Den Australian Artist ‘Jubilee’ Peter Gibbson
2nd Den Tyabb x speciosum ‘Windermere’ Arthur Smyrnios
Class 9 Dendrobium Hybrid Phalaenanthe and /
or Spatulatus parentage
1st Den Elegant Heart John English
2nd Den Gillieston Royalty John English
Class 10 Dendrobium Seedling
1st Den (Tyabb x Cobber) x (Burgundy Bright x Victorian Bride) Owen Sutton
2nd Den Lustrous (Peewee ‘Keith’ x Sungrow) Owen Sutton
Class 11 Dockrillia Species
1st Dockr striolata Mary-Anne Warner
2nd Dockr fairfaxii Ian Lawson
Class 12 Dockrillia Hybrid
1st Dockr Jiggi (schoenina x teretifolia) Owen Sutton
2nd Dockr Tweetie (Red Lips x teretifolia) Ian Lawson
Class 13 Sarcanthinae Species
1st Sarco falcatus Don Roberts
2nd Sarco falcatus Noel Bates
Class 14 Sarcanthinae Hybrid
1st Sarco Burgundy on Ice ‘Mark`s Gift’ Arthur Smyrnios
2nd Sarco Fitzhart ‘Rusty Bucket’ Ian Lawson
Class 16 Terrestrial Pterostylis
1st Ptst Curta Varigated Ian Lawson
Class 17 Terrestrial Species Other
1st calochilus paluosus Noel Bates
Class 20 Other Australian Native Orchid Seedling
1st Sarco Duno Nicky`s Twin x Kulnura
Vibrance 7 spikes
Ian Lawson
Class 22 Any Orchid with some Australian Orchid Ancestry
1st Cym Dorothy Stockhill ‘Forbidden Fruit’ John Costa
2nd Cym Peewee Greg Knight
Novice
Class 26 Dendrobium/Dockrillia Species or Hybrid
1st Den Unknown Rhonda Jackson
2nd Den Desert Rose Rhonda Jackson

Results

Class 1 Table Top Display
1st Ian Lawson
2nd Peter Wise
3rd Noel Bates
Class 2
hartmannii
1st Sarco hartmannii Snowbert Don Roberts
2nd Sarco hartmannii Red Snow x hartmannii x Roberta Peter Gibbson
Class 3 Fitzgeraldii
1st Sarco Fitzgeraldii Red Lorriane x Sibling  Garry Williams
2nd Sarco Fitzgeraldii Dark Pink Don Roberts
Class 4 Other Sarcochilus Species
1st Falcatus Don Roberts
2nd Falcatus Reiner Schneidereit
Class 5 Primary Sarcochilus Hybrid
1st Fitzhart Rusty Bucket Reiner Schneidereit
2nd Fitzhart Rusty Bucket Reiner Schneidereit
Class 6 Other Sarcochilus Hybrid predominantly Pink, Purple or Red
6a
Pink
1st Sarcochilus Hot Ice x kulnura Splash  Phillip Festa
2nd Sarcochilus Kirra Lea x Fitzgeraldii Pleasant Pink  Reiner Schneidereit
6b Purple
1st Sarcochilus Magic Macros Lloyd Edwards
2nd Sarcochilus Magic Flame Lloyd Edwards
6c Red
1st Sarcochilus Sweetheart Speckles x Bunyip Forrest fruit  Reiner Schneidereit
2nd Sarcochilus Magic Reiner Schneidereit
Class 7 Other Sarcochilus hybrid Predominantly White
Class 7a Red centre
1st Sarcochilus Erin Reiner Schneidereit
2nd Sarcochilus Erin Ian Lawson
Class 7b Yellow Centre
1st Sarcochilus Roberta Ian Lawson
2nd Sarcochilus Iris Ian Lawson
Class 7c Others
1st Sarcochilus Gearge Colthup
Christina 
Don Roberts
2nd Sarcochilus Dove Ian Lawson
Class 8 Other Sarcochilus Hybrids Predominantly Yellow, Cream or green
1st Sarcochilus Mysty Spangles x hartmannii  Lloyd Edwards
2nd sarcochilus Bonnie Lloyd Edwards
Class 9 Other Sarcochilus Hybrids Predominantly any other colour
1st Sarcochilus Rebecca x Fitzhart David Brooks
2nd Sarcochilus Sunny Bright Sun Lloyd Edwards
Class 10 Intergeneric Sarcanthinae Hybrids
1st Unknown Ian Lawson
2nd Aussie Dawn Peter Wise
Class 11 Intergeneric Sarcanthinae Seedling
No Entries
Class12 Sarcochilus hartmannii Seedling
1st Sarcochilus hartmannii Ian Lawson
Class 13 Other Sarcanthinae Seedling Species
No Entries
Class 14 Sarcochilus Seedling Predominantly Pink, Purple or Red
14a Pink
1st Sarcochilus Sweetheart x Bunyip Phillip Festa
2nd Sarcochilus DNT Voo Doo x Yvette Jakes Pride  Lloyd Edwards
14b Purple
1st Sarcochilus DNT Voo Doo x Peace Mulberry  Lloyd Edwards
2nd Sarcochilus DNT Voo Doo x Peace Mulberry  Lloyd Edwards
14c Red
1st Sarcochilus Sweetheart x Bunyip Phillip Festa
2nd Sarcochilus Mysty`s Twin Ian Lawson
Class15 Sarcochilus Seedling Predominantly White
1st Sarcochilus Erin Ian Lawson
2nd Sarcochilus Erin Ian Lawson
Class16 Sarcochilus Seedling Predominantly Yellow, Cream or Green
1st Sarcochilus Kunama Eureka x Fizzy Dove  Lloyd Edwards
2nd Sarcochilus Fizzy Dove x Roberta  Reiner Schneidereit
Class 17 Sarcochilus Seedling Predominantly any other colour
1st Sarcochilus Fizzy Dove x Sunny Lloyd Edwards
2nd Sarcochilus Sunny Ian Lawson
Class 18 Sarcanthinae Hybrid Seedling
No Entries.
Class 19 Dendrobium/Dockrillia Species
1st Kingianum Iceberg Peter Wise
2nd Dendrobiun Prenticei George Burrs
Class20 Dendrobium/Dockrillia Hybrid
1st Dendrobium Our Native Peter Wise
Class21 Dendrobium/Dockrillia Seedling
No Entries
Class 22 Australian Native Cymbidium Species/Hybrid
1st Cymbidium Canaliculatum Noel Bates
2nd Cymbidium Sauve Reiner Schneidereit
Class 23 Australian Native Cymbidium Seedling
No Entries.
Class 24 Terrestrial Species /Hybrid
1st Diurus Leopard Noel Bates
Class 25 Australian Native Orchid not elsewhere included
1st Raspberry Root Don Roberts
Class 26 Ant Orchid with some Australian Native Orchid ancestry
1st Pumilum x Canaliculatum Noel Bates
2nd Sartyllus Blue Knob Garry Williams
Novice
Class 30 Dendrobium/Dockrillia Species/Hybrid
1st Dendrobium Macrophyllum x Atroviolaceum  Ernest Taylor
Class
31 Sracanthinae sPecies or Hybrid
1st Rhyn x Sarco Cherie Ernest Taylor
2nd Sarcochilus Rebecca owned Ernest Taylor.
Class 32 Other Species or Hybrid
1st Phas Tankavillae Ernest Taylor
Junior
Class 34 Australian Native Hybrid
1st Sarcochilus Kunama x Amber Rachel Lombe
2nd Sarcochilus Fizzy Dove x
Roberta 
Rachel Lombe
Class 35
1st Sarcochilus hartmannii Roberta x Red Snow  Don Roberts
2nd Sarcochilus hartmannii Roberta x Red Snow ownd bt Ian Lawson.
Class 36
1st Sarcochilus Melba Den Don Roberts
2nd Sarcochilus Homelea Don Roberts
Class 37
1st Sarcochilus Magic Wizzard david Brooks
2nd Sarcochilus Bonanza x Sweathjeart  Don Roberts
Class 38
1st Sarcochilus Gerroa Ian Lawson
2nd Sarcochilus Amber #2 David Brooks
Class 39
1st Richard Jost David Brooks
2nd Dockrillia Virginia Jupp x Tweetie  Don Roberts

About our Club

Interested in learning more ?
President: Don Roberts
70 Apex Ave.
Picnic Point NSW 2213
Email: ddde_roberts@hotmail.com
Tel: 61+02 9771 5474

Membership Application Form

Download our Membership Application Form
Secretary: Ian Lawson
20 Amberdale Avenue
Picnic Point NSW 2213
Email: lawsonoz@optusnet.com.au
Tel: 61 + 02 9773 6047

Copyright © 1996-2010 RWANOC. All rights reserved.
Based on theme by Templates Next | Powered by WordPress