2013 September Spring Show

Photos of some of the benched plants

Grand Champion Den. speciosum ‘Daylight Moon’ x ‘Palmerston’ Peter Wise
Reserve Champion Den. Mathew Moore ‘Superb’ x (Tye Dye x Rutherford Blushing Bride Sandra Crosby & Tony Costa
Champion Species Den. speciosum ‘Daylight Moon’ x ‘Palmerston’ Peter Wise
Champion Hybrid Den. Mathew Moore ‘Superb’ x (Tye Dye Rutherford Blushing Bride) Sandra Crosby & Tony Costa
Champion Terrestrial Ptst pedunculata Mark Booth
Specimen Orchid Den. Star of Riverdene ‘ Syd`s Pride’ Sandra Crosby & Tony Costa
Class 1 Den. Speciosum Complex
(a) White
1. Den. speciosum Hillii ‘Bernie’ Don Roberts
2. Den. speciosum Hillii ‘Alba’ Don Roberts
(b) Cream
1. Den. speciosum ‘Daylight Moon/ x ‘Palmerston’ Peter Wise
2. Den. speciosum ‘Wioody’ Don Roberts
(c) Yellow/Gold
1. Den. speciosum Mt Larcom ‘Gold’ x ‘Daylight Moon’ Peter Gibson
2. Den.speciosum var speciosum ‘Julian’ Don Roberts
Class 2 Kingianum
1. Den. kingianum ‘Frosted Fluro‘ Peter Wise
2. Den kingianum ‘Big Foot’ John English
Class 3 Dendrobium Species – Other
1. Den. tetragonum Peter Brown
2. Den. tetragonum Peter brown
Class 4 Primary Dendrobium Hybrid
1. Den. gracillium Greg Knight
2. Den bardo Rose John English
Class 5 Other Dendrobium – predominantly pink/red
1. Den Den. Mathew Moore ‘Superb’ x (Tye Dye Rutherford
Blushing Bride).
Sandra Crosby & Tony Costa
2. Den. Johnathon`s Glory x speciosum Sandra Crosby & Tony Costa
Class 6 Other Dendrobium – predominantly white
1. Den. Rutherford Mac John English
2. Den. Duno Kayla ‘Jamie’ Peter Gibson
Class 7 Other Dendrobium – predominantly yellow/green
1. Den. Star of Riverdene ‘Syd`s Pride’ Sandra Crosby & Tony Costa
2. Bill Dobson ‘Jamie’ Sandra Crosby & Tony Costa
Class 8 Other Dendrobium Hybrid – predominantly
Any other colour No entries
Class 9 Dendrobium Hybrid – Phalaenanthe and or Spatulata
1. Den. Elegant Heart John English
2. Den Gillieston Peace x speciosum Sandra Crosby & Tony Costa
Class 10 Dendrobium Seedling
1. Den. speciosum Georges River Special x Neville Peter Gibson
2. Den.speciosum (National White x Windermere) x Daylight Moon Peter Gibson
Class 11 Dockrillia Species
1. Dock. striolata ‘Ruffles’ John English
2. Dock. stiolata ‘Granny Smith Green’ Mark Booth
Class
12
Dockrillia Hybrid
1. Dock. Australian Ginger Peter Wise
Dock. Virginia Jupp Mark Booth
Class
13
Sarcanthinae Species
1. Sarco. falcatus Peter Wise
2. Sarco. plectorrhizia tridentata Peter Brown
Class
14
Sarcanthinae Hybrid
1. Sarco Melba John English
2. Sarco Burgundy on Ice Sandra Crosby & Tony Costa
Class
15
Terrestrial Species – Caladenia, Glossodia, Diuris and Thelymitra
1. caladenia tentaculta John English
2. caladenia hillmania John English
Class
16
Terrestrial Species – Pterostylis
1. Ptst. pendunculata Mark Booth
2. Ptst curta Mark Booth
Class 17 Terrestrial Species Other
1. Chiloglottis formicifera John English
Class 18 Terrestrial Hybrid No Entries
Class 19 Australian Native Cymbidium Species/hybrid No Entries
Class 20 Other Australian Native Orchid Seedling No Entries
Class 21 Other Australian Native Orchid No Entries
Class 22 Any Orchid with some Australian Native Orchid Ancestry
1. Cym Dr Len ‘Ruby Sunset’ Peter Wise
Class 23 Novice – Dendrobium/ Dockrillia Species or Hybrid No entries
Class 24 Novice – Sarcanthinae Species or Hybrid No Entries
Class 25 Novice – Other Species or Hybrid No Entries
Class 26 Junior – Australian Native Species No Entries
Class 27 Junior – Australian Native Hybrid No Entries

119 plants were benched.

About our Club

Interested in learning more ?
President: Don Roberts
70 Apex Ave.
Picnic Point NSW 2213
Email: ddde_roberts@hotmail.com
Tel: 61+02 9771 5474

Membership Application Form

Download our Membership Application Form
Secretary: Ian Lawson
20 Amberdale Avenue
Picnic Point NSW 2213
Email: lawsonoz@optusnet.com.au
Tel: 61 + 02 9773 6047

Copyright © 1996-2010 RWANOC. All rights reserved.
Based on theme by Templates Next | Powered by WordPress